Laravel Kurulumu
#Laravel - 13 Oct 2020

Merhabalar, Bu yazımda Laravel kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Laravel kullanımı konusunda hem benim hem de, siz değerleri okurlarımın kolay erişebileceği basit bir kaynak olması dileğiyle.

Haydi Kuruluma Başlayalım

Öncelikle Laravel'i iki şekilde yükleyebiliriz.

  • Composer yardımıyla
  • Laravel yükleyicisi aracılığıyla

ben ikisiylede kurulumunu göstereceğim. Kendinize basit gelen yöntemle kendi projeleriniz için Laravel'i kurabilirsiniz.

Composer Yardımıyla Laravel Kurulumu

Laravel kurulumu ve yönetimi için Composer kullanmakta. Bu yüzden ilk olarak composer indirerek işlemimize başlamalıyız. Kurulumu oldukça kolay. Kurulumu tamamladıktan sonra cmd ile beraber komut yöneticisine "cd C:\xampp\htdocs" yazarak projeyi oluşturacağımız dizine geçiş yapıyoruz. Terminale aşağıdaki komutu düzenleyerek yapıştırınız. Projeniz oluşmaya başlayacaktır.

composer create-project laravel/laravel sizin-projenizin-ismi 

Yükleme işlemi bazen uzun sürebilmekte ve 1-2 dakika tepki vermeyebiliyor. Bekleyiniz.

Laravel Yükleyicisi Aracılığıyla Laravel Kurulumu

İlk olarak composer yardımıyla Laravel yükleyicisini indiriniz.

composer global require "laravel/installer=~1.1"

Yukarıdaki komutu terminalinizde bir kere çalıştırdıktan sonra laravel new komutuyla basitçe oluşturabilirsiniz. Örnek: laravel new dyfun Larevel'in çalışması için terminale php artisan serve yazmanız yeterlidir. Gerekli link yönlendirmesi terminal ekranında yazacaktır.

İlk yükleme işlemindeki işlemler sırasıyla ikincisi içinde geçerlidir. Klasör seçimi yapmadan yükleme işlemi başarısız olacaktır.

Daha fazla bilgiye Laravel Dökümantasyonundan ulaşabilirsiniz.