PHP Namespace Kullanımı
#Php - 13 Oct 2020
Merhabalar, aktif olarak php çalışmalarımda sınıf karışıklığını önlemek ve diğer avantajları için Namespace özelliğini kullanmaktayım. Sizlere elimden geldiğince Namespace kullanımı anlatacağım. İlk olarak iki adet basit ve aynı şekilde sınıf oluşturalım ve bir php dosyasına dahil edelim. Örneğin tayfun.php dosyasının içerisine aşağıdaki kodları yazalım.
class Tayfun {

	function merhaba(){

		echo "Merhaba Tayfun!";

	}

}
Daha sonra tayfun-yeni.php adında bir dosya oluşturalım ve tekrardan yukarıda belirttiğim kodları içerisine ekleyelim.
class Tayfun {

	function merhaba(){

		echo "Merhaba Tayfun!";

	}

}
Oluşturduğumuz iki yeni php dosyasından sonra bunları birleştirmek için birlestir adında bir php dosyası daha oluşturup bu iki farklı isimde olan php dosyalarını dahil edelim.
include('tayfun.php');
include('tayfun-yeni.php');
Aynı isimde oluşturduğumuz iki sınıf için farklı isimlerde php dosyası oluşturup dahil ettik ve kaydettiğimiz zaman hata alacağız. Bu hatayı önlemek için ise namespace özelliğini kullanacağız.

Namespace Kullanımı

Yukarıda yaptığımız çalışmanın kodlarını kullanarak üzerine namespace özelliğini ekleyerek anlatımımı tamamlayacağım. Basitinden bir adet tayfun-namespace.php adında dosya oluşturalım ve aşağıdaki kodları ekleyelim.
namespace tayfun
class Tayfun {

	function merhaba(){

		echo "Merhaba Tayfun!";

	}

}
Yeni oluşturduğumuz dosyada hata aldığımız dosyadan farklı olarak "namespace tayfun" diye bir satır var. Özelliğimizin kullanımı işte bu kadar basit. Çalıştırmak için ise php dosyamızı dahil ettikten sonra
use tayfun\Tayfun;
use tayfun\Tayfun as Tyfn;
Herhangi biriyle sınıfımızı çalıştırabilirsiniz.