Wordpress Resimleri Yeniden Boyutlandırma
#Wordpress - 13 Oct 2020

Merhabalar, Bu yazımda sizler için Wordpress ile resimler nasıl yeniden boyutlandırılır onu anlatacağım. Eğer sizde tema geliştiriyorsanız ve ya herhangi bir temanın önce çıkan görsel boyutlarını değiştirdiniz ve tüm resimlere uyarlanmasını istiyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle resimlerin boyutlarını ayarlamayı WordPress Öne Çıkan Görsel Yapımı başlığında ki yazımda detaylı anlatmıştım. Eğer o yazımda ki tüm anlatımları uygulayıp başarıya ulaşamadıysanız şimdi anlatacaklarımı dikkatlice okumanız tavsiye ediyorum. Biliyorsunuz ki (biliyor olarak görüyorum) Wordpress, sitemizdeki temaların resimlerini istediğimiz boyutta kırparak sunucumuza yüklüyor. Hal böyle olunca farklı boyutlara geçiş yaptığımız zaman sorunlarla karşılabiliyoruz. Örneğin yazıların öne çıkan görsel boyutları aynı oranda olmayabiliyor. Böyle sorunlarla karşılaşmamamız için Regenerate Thumbnails adlı Wordpress eklentisi sorunun önüne geçiyor.

Eklentinin İşlevi Nedir?

Eklentinin işlevi aslında çok basit. Temamınızın functions dosyasında verdiğimiz boyutlara göre sunumuzdaki tüm görselleri tekrardan o boyutta kırpmakta.

Nasıl Kurulur?

Sitemizde eklenti ekle kısmından Regenerate Thumbnails diye aratıp sitemize kurabiliriz. Kurdukdan sonra ise Araçlar > Regenerate Thumbnails'e tıklayarak çalıştırabiliriz. Hoşçakalın!